top of page

Урок в 9 класі. Специфіка романтизму Гофмана: переплетіння реальності та нестримної фантазії, конт

Тема: Специфіка романтизму Гофмана: переплетіння реальності та нестримної фантазії, контраст високого, прекрасного і заземлено – буденного, потворного.

Мета: проаналізувати сюжетну лінію, тематику і проблематику казки - повісті Е.Гофмана « Крихітка Цахес»; підвести до розуміння ідейної сутності повісті зображення подій у двох планах; визначити ідейно – художню роль використання у творі фантастики; розкрити принципи, що обумовили контраст у творі Гофмана; скласти уявлення про потворне і прекрасне через аналіз дійсності, яку зобразив автор; розвивати навички аналізу художнього твору, логічне мислення; виховувати кращі риси людського характеру.

Тип уроку: проблемний урок з елементами дослідницької роботи

Обладнання: портрет письменника, картки з тестами, ілюстрації до твору, роздавальний матеріал, нотний стан, паперові квіти, фонограма балету П.Чайковського «Лускунчик»

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань учнів

1. Слово вчителя

На попередніх уроках ми познайомились із повістю – казкою «Крихітка Цахес» видатного німецького письменника, представника доби романтизму Ернста Гофмана, творча спадщина якого створювалась протягом всього десятиліття, але мала велике значення для розвитку літератури. Яким же ви бачите Гофмана?

( перевірка складених сенканів)

2. Самостійна робота ( 7 хвилин)

І варіант

1. Назвіть найвідоміші літературні твори Е.Гофмана

2. Чому Гофман змінює одне зі своїх імен на Амадей?

3. До якого жанру належить твір Гофмана «Крихітка Цахес»?

4. На які дві групи поділяються герої Гофмана?

5. Хто допомагає Балтазару дізнатися про таємниці Цахеса?

6. Яка посада була останньою службовою сходинкою Цахеса?

7. Яким чином Цахес втрачає свою чудодійну силу?

8. На що сподівалася Рожа – Гожа, даруючи Цахесові чарівну властивість?

ІІ варіант

1. Якому виду мистецтва , крім літератури, був відданий Е.Гофман?

2. У яких двох планах розгортається дія у творі «Крихітка Цахес»?

3. Як звали матір Цахеса?

4. Як повівся Фабіан, вперше побачивши Цинобера, коли той упав з коня?

5. Добираючи лише епітети, схарактеризуй образ Цахеса.

6. Хто з персонажів твору Гофмана протиставлений «філістерському світові»?

7. Як мати Цахеса вибилась із нестатків та злиднів?

8. Що слугувало матеріалом для творів Гофмана?

( Самоперевірка, взаємоперевірка, рефлексація)

Рефлексуй!

Легко виконувати 50/50 Важко виконувати

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

  • Слово вчителя

Світ Гофмана – це особливий художній світ. Його книги – це дивовижний калейдоскоп фантастичних образів: добрих і злих духів, фей , чарівників, живих речей. Майже завжди в центрі уваги письменника – протистояння двох світів : романтичного і буденного, ілюзорного і реального. Знайомство з казковою країною Гофмана – це спрощений шлях до усвідомлення суперечливості світу, усвідомлення потворного і прекрасного, комічного і трагічного. І на сьогоднішньому уроці ми будемо мандрувати цим шляхом.

(Запис теми уроку, епіграфу)

…Гофман зі своїми химерними карикатурами завжди

неодмінно тримається земної реальності.

Генріх Гайне

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1.Робота з поняттями «Фантастика і реальність»

- Що таке фантастика?

- З якою метою вона використовується у творі?

- Що фантастичного ми бачимо у казці?

- Яка країна є втіленням поетичної мрії? ( Керепес)

2. Практична робота

Перед вами нотний стан. Розмістіть на ньому героїв. Сила їхньої фантазії відповідатиме висоті звуку.

( Цахес, … , Фабіан, Пульхер ,Вінченсо Сбіоку, Фея, Проспер, Балтазар)

- Яка країна є втіленням реальності?

- Що реального в зображенні цієї країни?

- Які реальні риси ми бачимо в чарівниках?

- З якою метою автор поєднав у творі реальне та фантастичне?

3. Складання колективної характеристики філістерів та мрійників

1. Слово вчителя

Герої Гофмана поділяються на дві категорії: на щасливих обивателів, задоволених собою та своїм існуванням, які слухняно грають свої безглузді ролі, і на мрійників, ентузіастів, людей «не від світу цього». Життя, як правило вселяє в них жах, тому вони втікають у свій внутрішній світ, але й там не знаходять спокою. Кого ж ми можемо назвати філістерами, а кого мрійниками?

Філістери

Мрійники

- Хто, на вашу думку, утілює риси авторського ідеалу?

4. Робота конструктивного характеру. Вправа «Дивне дзеркало»

Саме мрійники є творцями прекрасного. Саме вони мають здатність вносити мир у серця, показати рівень досягнень людства. Якими ж були досягнення у царстві Керепес ми розглянемо за допомогою дивного дзеркала.

Прекрасне

Потворне

Лише мрійник Балтазар бачить потворність Цахеса

Балтазар написав чудовий любовний сонет для Кандиди

Скрипаль Сбіока грає скрипковий концерт

Вродливий Балтазар потерпає від свого нещасного кохання

Балтазар бачить очима своєї душі

Балтазару бачаться в кареті мага впряжені два сніжно – білих єдинорога

Для решти Цахес демонструє красу, вихованість, розум

Оплески дістаються потворі Цахесу

Шалений успіх має Цинобер

Цахес стає нареченим найвродливішої дівчини Кандіди

Фабіан кепкує з романтичної закоханості Балтазара

На думку Фабіана, це химерні витівки дикуватого доктора.

- Чому навіть під дією чарів казкового царства, все, що спотворювало, Балтазар бачить багато з того, що недоступно обивателю?

5. Колективна робота «Риси романтизму в повісті – казці»

- Чи можемо ми назвати Балтазара романтичним героєм?

- Знайдіть характерні риси романтизму в повісті – казці «Крихітка Цахес»

Висновок: Гофман – романтик у казці «Крихітка Цахес» розкрив дійсність в світлі своїх ідейних засад, що сформувались під впливом німецької дійсності початку ХІХ ст.. на засадах основних положень романтизму.

V. Закріплення матеріалу

1. Вправа «Мікрофон»

«Крихітку Цахеса» Гофман створив на початку ХІХ ст. Тепер уже початок ХХІ ст. Чи не втратили проблеми, які він порушує у творі, своєї актуальності?

2. Прослуховування уривку з балету П.Чайковського «Лускунчик»

Добре відомо, що поетичні образи Гофмана знайшли місце у творчості митців театру (розгляд фотографій), і у творчості композиторів Р.Шуберта, Р.Вагнера, А.Адана, П.Чайковського. Послухаймо заключну частину балету П.Чайковського «Лускунчик»

(Прослуховування уривку)

- Які почуття передає музика цієї частини?

- Чи можна сказати, що казка «Крихітка Цахес» має теж щасливий кінець?

- Чи здійснилась романтична мрія Балтазара?

VІ. Підсумок уроку

Висновок: Повість – казка Гофмана «Крихітка Цахес» містить у собі філософське бачення автором сенсу життя людини. Казкова історія злету і падіння Цахеса – це застереження тим, хто прагне лише службового і матеріального благополуччя. Головне в людині – її духовний світ, природні здібності, які обов’язково приводять людину до щастя. Я бажаю вам знайти своє щастя.

VІІ. Домашнє завдання

Уявіть, що вам доручили написати передмову до нового видання казки Е.Т.А. Гофмана «Крихітка Цахес». Щоб ви написали?

VІІІ. Оцінювання учнів


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Тегов пока нет.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page