Конспект уроку зі світової літератури у 5 Б класі на тему: «Генріх Гейне «Задзвени із глибини…» . В
Конспект уроку
зі світової літератури
у 5 Б класі
на тему:
«Генріх Гейне «Задзвени із глибини…» .
Втілення краси весняної природи у вірші»
Урок підготувала:
вчитель світової літератури
Широківської СЗШ №1 Скорик Ольга Андріївна
2014 рік
Тема: Генріх Гейне «Задзвени із глибини…»
Втілення краси весняної природи у вірші.
Цілі та завдання уроку: продовжити знайомство з життям та творчістю Генріха Гейне; розвивати навички аналізу поетичних творів; розвивати образно - асоціативне мислення учнів,удосконалювати навички виразного читання; виховувати почуття прекрасного, любові до природи та літератури.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: портрет Г.Гейне, наочність, малюнки дітей, звук весняного струмка (аудіозапис).
Кожна людина – це світ,
який з нею народжується
і з нею помирає…
Г. Гейне
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Природа — диво! Це великий зодчий! Вона творити може чудеса. Людина — мандрівник, до див охочий, Пізнати хоче землю й небеса, Щоб і собі творити, будувати. Красою дивуватись кожну мить.
Надія Красоткіна
Вивчаючи поезію Гейне, ми опрацюємо два поняття: тема і ідея. Це допоможе нам розібратися у змісті віршів великого поета, відчути красу його поетичного слова і красу природи.
ІІ. Оголошення теми, цілей та завдань уроку.
Світ навколо нас такий чарівний,такий квітучий та радісний!Ми – невід’ємна частинка матінки – природи. Мабуть, найбільшу насолоду і радість у нас викликає спілкування з природою. Вона завжди хвилювала та хвилює, чарувала та чарує нас.
Творчість німецького поета Г. Гейне давно вже подолала кордони і відома у всьому світі. І сьогодні ми відкриємо чарівну сторінку його поезії, і на крилах його лірики перенесемося в романтичний світ переживань, прагнень, кохання і гармонії.
Ми познайомимось із віршем «Задзвени із глибини», спробуємо зрозуміти , в чому бачив красу і неповторність поет, які художні засоби використовує поет для того, щоб досягти гармонії у передачі побаченого та відчуємо мелодійність поезій Гейне.
ІII. Робота з підручником
Запишіть визначення, що таке «тема» та «ідея»
IV. Засвоєння нових знань.
1. Звернення до епіграфа
Німецький поет Генріх Гейне вважав, що кожна людина - це світ, який з нею народжується і з нею помирає. Разом із Гейне народився світ його поезії. Коли поет помирає, то тільки його тіло залишає цей світ, а поезія живе. Ми познайомимося з нею!
2.Короткі відомості про Г. Гейне
Учень-біограф: Г.Гейне Народився в Дюссельдорфі у 1797 р. у родині торговця сукном. Вихованням сина серйозно займалася мати. Батько хотів,щоб син продовжив його справу . Генріха відправляють до Гамбурга проходити стажування у дядька Соломона .Праця в банку хлопцю була нецікавою,тому він шукав собі справу по душі- пише вірші. Коли дядько Соломон дізнався про це,то зрозумів,що з комерцією у Генріха покінчено назавжди. Генріх повернувся додому. Навчався в кількох університетах (Бонн, Геттінген, Берлін). Знайомиться з видатними людьми свого часу .
Багато подорожував. Перу Г.Гейне належить багато творів. Збірка «Книга пісень» принесла поету велику популярність.
3. Робота над віршем «Задзвени із глибини» у перекладі Л.Первомайського. Виразне читання вірша у супроводі звуку весняного струмка (аудіозапис)
Задзвени із глибини Тихої печалі, Мила пісенько весни, - Линь все далі й далі! Линь, дзвени, знайди той дім, В квітах сад зелений, І троянду перед ним Привітай від мене. Переклад Л.Первомайського
- Визначення теми та ідеї вірша.
- Пошук епітетів та метафор у вірші.
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Бесіда:
Де народився Гейне?
Розкажіть про батьків Гейне?
Де навчався Гейне? Чого найбільше прагнув?
Яка знаменита збірка пісень вийшла, коли йому було 30 років?
Чому Гейне покинув батьківщину? Де він жив?
Яке враження справив на вас вірш «Задзвени із глибини»?
Які картини ви побачили? («Усне малювання»)
Які художні засоби використав Г.Гейне у своєму вірші?
VІ. Підсумок:
Генріх Гейне у вірші «Задзвени із глибини» наслідує фольклорні традиції свого народу, звертається до образу троянди і трактує його як символ весни, оновлення, отчого дому. У вірші Гейне маленька квітка стала образом-символом, бо ввібрала у своє значення багато узагальненого змісту. Але поет не відкрив чогось нового в поетичному світі, він додав до нього своє бачення традиційного символу.
VІІ. Рефлексія.
Вправа «Я знаю …»
Завдання :Кожен учень продовжує твердження «Я знаю…» (інформація,яку отримано на уроці).
Наприклад:
Я знаю,що Г.Гейне народився у Дюссельдорфі.
Я знаю,що у вірші «Задзвени із глибини» зустрічається образ-символ-троянда.
Я знаю, що батько Г.Гейне бачив у своєму синові майбутнього комерсанта.
VІІІ.Домашнє завдання: вивчити вірш «Задзвени із глибини»